Який перфоратор краще: прямий чи бочковий

Для будівельних та ремонтних робіт завжди потрібні електричні інструменти. З ними дії будуть точнішими, швидшими, а результат – кращої якості. До таких приладів входять перфоратори. На ринку зараз є багато моделей, що застосовуються в дрібному домашньому ремонті. З перфораторами легко повісити полиці, шафи на стінах.

Професійні моделі розраховані на інші завдання:

  • свердління отворів у різних типах матеріалів, що відрізняються міцністю;
  • розколювання старої плитки у процесі заміни сантехніки чи капітального ремонту;
  • пробивання шляху для комунікацій (труб, кабелів).

Прямий і бочковий перфоратори

«Просунуті» моделі пристроїв здатні замінити в деякій мірі відбійний молоток, якщо завдання вимагає великої ударної сили. Існують прямі та бочкові перфоратори, що відрізняються конструкцією, типом живлення, розташуванням двигуна. Вибираючи перфоратор, бочковий чи прямий, враховуйте завдання, які він виконуватиме (точніше – навантаження, тривалість роботи).

Перфоратори мають три основні функції:

  • свердління із допоміжним ударом (буріння);
  • просте свердління отворів;
  • штроблення (застосування в якості відбійного молотка).

Залежно від потужності приладу майстер може працювати з армованим бетоном, металом, керамікою. Також перфоратор підходить для свердління дерева, каменю, пластику, цегли. У домашніх умовах інструмент буде незамінним, якщо плануються масштабні роботи зі зміни інтер'єру та екстер'єру у приватному будинку.

При виборі електроінструменту новачки і навіть досвідчені фахівці іноді стикаються з питанням, що обрати. Особливо це важливо за обмеженого бюджету. У цій статті ми розберемося з відмінностями прямих і бочкових перфораторів, щоб потенційний покупець прийняв рішення про покупку пристрою, здатного прослужити багато років при правильному обслуговуванні, зберіганні.

Зовнішній вигляд та конструкція різних типів перфораторів

Прямий перфоратор (інша назва – горизонтальний) зовні нагадує дриль через розташування двигуна у пристрої. Двигун встановлено вздовж корпусу, за рахунок чого його легко тримати на високих обертах. Перфоратори з горизонтально встановленим двигуном в більшості випадків відносяться до легкого обладнання. Вони важать помітно менше за бочкові моделі, мають меншу силу удару. Існують важкі моделі прямих перфораторів, що дозволяють свердлити отвори в бетонних стінах із більшою силою удару максимально швидко.

Будова практично кожної моделі прямих перфораторів незалежно від виробника однакова:

  • Рукоятка з м'якою накладкою. Розташована в задній частині, де також знаходиться вимикач, що дублює функції акселератора, з яким операція свердління починається плавно. Такий вид пуску запобігає пошкодженню поверхні, що обробляється, через різкий старт.
  • Фіксатор вимикача. Потрібен при довбанні. З ним не потрібно щоразу натискати та тримати вимикач.
  • Корпус апарату. Під ним захований двигун, решта механізму, що приводить прилад у дію. На поверхні знаходиться перемикач режимів роботи, обмежувач глибини свердління, фіксатори перемикача режимів та обмежувача глибини.
  • Допоміжна рукоятка. Знаходиться у передній частині апарату. Це єдине безпечне місце для підтримання рівноваги іншою рукою – в решті точок розташовані технологічні отвори (для відведення тепла), кабелі живлення. Завдяки розташуванню рукоятки користувач може точніше спрямувати свердло.

Крутний момент двигуна прямого перфоратора передається безпосередньо завдяки монтажу по осі бура. За рахунок цього пристрій розвиває достатню швидкість обертання. Конструкція обмежує силу удару, тому інструмент в першу чергу призначений для виконання робіт по будинку та на об'єктах, де потрібне виконання подібних операцій.

Наприклад, у торгових приміщеннях може знадобитися монтаж полиць, декоративних елементів. В офісах завдання приблизно такі самі, як і вдома. Головна перевага наявності прямого перфоратора – помітне прискорення ремонту, інших операцій за рахунок його невеликої ваги, простоти управління, особливо при роботі на висоті або свердлінні у важкодоступних місцях.

Прямий перфоратор

На питання, чим відрізняється бочковий перфоратор від прямого, потрібно дати розгорнуту відповідь. Насамперед бочковий перфоратор відрізняється розташуванням двигуна – він знаходиться перпендикулярно до бури. Внаслідок цього двигун знаходиться в нижній частині корпусу. Ефективна робота інструменту гарантується редуктором, що перетворює обертання на зворотно-поступальний рух. В результаті потужність бочкового варіанту пристрою помітно вища. До переліку відмінностей також входять:

  • наявність перемичок режимів (відключення удару або свердління);
  • потреба в мастилі редуктора – передбачено отвір;
  • додатковий захист від пилу, що знижує нагрівання двигуна та збільшує загальний термін служби.

Для зручності майстра рукоятки знаходяться у тих же місцях, що й у прямих перфораторів. За рахунок збільшеної потужності бочкового перфоратора допускається застосування оснастки більшого діаметра без навантаження. На інструмент можуть встановлюватися різні види оснастки:

  • SDS-рlus. Встановлюється на побутові та професійні перфоратори невеликої потужності. Максимальний діаметр отвору з таким оснащенням – 32 мм.
  • SDS-max. Застосовується з напівпрофесійними та професійними перфораторами. Хвостовики діаметром 18 мм здатні зробити отвір діаметром до 52 мм.
  • SDS-top. Оснащення, що встановлюється на напівпрофесійні та побутові пристрої. Система заснована на SDS-plus, але з меншим розміром отвору, який можна зробити в матеріалі – 16-25 мм.

Прямі та бочкові перфоратори можуть працювати від розетки 220V та акумулятора. Перфоратор, що працює від мережі, має менше обмежень щодо часу роботи. Напівпрофесійні та професійні моделі оснащені кабелем достатньої довжини, щоб не підключати подовжувач. Моделі з акумулятором стануть у нагоді у випадках, коли проробити отвори потрібно у важкодоступних місцях або кабель заважатиме нормальній роботі. Також акумуляторні інструменти підходять для роботи на дачних ділянках, не підключених до мережі, та в новобудовах, де також немає електропостачання.

Бочковий перфоратор

Принцип роботи та особливості прямих та бочкових перфораторів

Вивчаючи різницю між бочковим та прямим перфораторами, важливо дивитися не тільки на габарити пристроїв. Робота інструменту, крім електродвигуна, залежить від наступних компонентів:

  • запобіжна муфта;
  • «п'яний» підшипник;
  • патрон SDS;
  • літаючий поршень.

Робота прямого та бочкового перфораторів забезпечується за рахунок трансформації обертальної енергії електромотора в ударно-обертальний рух оснастки. Мотор змушує рухатися решту механізмів, захованих під корпусом. Запобіжна муфта гарантує безпеку майстру: для зупинки обертання патрона при заклинюванні оснастки. За її відсутності пристрій може травмувати. Підшипник змушує поршень рухатися, у результаті створюється ударна сила.

Ударний механізм прямого та бочкового перфораторів буває електропневматичним та електромеханічним. Підшипник, який гойдається, разом з поршнем створюють ударну силу інструменту, що дозволяє довбати бетон, цеглу, висвердлювати дірки в дереві, пластику, інших матеріалах. Під час обертання основного валу п'яний підшипник робить поступальні рухи, передаючи зусилля на таран пневмоциліндра. Повітря з циліндра штовхає поршень із бойком. Останній, у свою чергу, б'є по робочій частині патрона. Бур б'є безпосередньо на поверхні стіни, підлоги, стелі, іншої поверхні.

Головна відмінність двох типів перфораторів у плані конструкції – наявність редуктора в двигуні бочкових моделей. Завдяки наявності редуктора збільшується крутний момент разом з силою удару. Саме через застосування більшого мотора бочковий перфоратор більший, а сам двигун встановлено вертикально. Тому легко утримувати інструмент під час роботи, не загороджуючи огляд майстру.

Область застосування бочкових та прямих перфораторів

Вирішуючи питання, який перфоратор обрати – бочковий чи прямий, враховуйте мету застосування інструменту. Прямий перфоратор підходить для виконання таких операцій:

  • Монтаж підвісних меблів та інших легких конструкцій. Кухонні шафки, полиці, вішалки встановлюються за допомогою дюбелів, отвори для яких створюються перфоратором. У режимі свердління інструмент замінює дриль. Врахуйте, що витратні матеріали будуть помітно дорожчими, але при нечастому застосуванні, обмеженому просторі для зберігання інструментів перфоратор має перевагу у вигляді розширеного функціоналу.
  • Демонтаж оздоблення, стін, інших конструкцій. Для цього знадобиться трирежимна модель пристрою, а саме – удар без свердління. Для робот на підлозі та стінах достатньо приладу з горизонтально розташованим двигуном.
  • Свердління плитки, дерева. Обидва види матеріалу відрізняються делікатністю, особливо щодо перфоратора. Слід включати виключно неударний режим роботи, щоб уникнути пошкодження поверхні (тріщини). Свердлити слід із мінімальної швидкості, поступово збільшуючи її.
  • Просвердлювання металевих листів. Потрібне спеціальне свердло зі сталі та кобальту. Встановлюється оснащення лише за наявності перехідника.

Застосування прямих перфораторів

Бочковий перфоратор підійде у таких ситуаціях:

  • Знесення цегляних, бетонних стін у старих, аварійних об'єктів. Також він підходить для перепланування приміщень (усунення непотрібних перегородок).
  • Перемішування будівельного клею, бетону. Зверніть увагу, що перфоратор може застосовуватися для такої мети тільки в крайньому випадку. Рекомендується наявність спеціальних вінчиків, а апарат повинен працювати в режимі свердління. Тільки така готова суміш буде максимально однорідною.

Під час експлуатації електроінструменту рекомендується мати засоби індивідуального захисту (рукавички, окуляри, захисну маску). Кращий результат досягається, коли майстер починає свердлити за допомогою короткого бура, поступово переходячи до більших. Це стосується делікатних поверхонь та міцніших матеріалів. Наприклад, при монтажі вішалок на стінах, покритих плиткою, застосування ударного режиму з великим оснащенням неприпустимо. Не рекомендується залишати інструмент у холостому режимі, щоб запобігти передчасному зносу.

Залежно від класу пристрою, перфоратор може працювати без перерви обмежений час. Прямий перфоратор слід використовувати не більше 5 хвилин поспіль, після чого дати охолонути мотору та буру. Двигун піддається високим навантаженням, через що при тривалій роботі без зупинки прискорюється зношування. Бочкові та деякі моделі прямих перфораторів можуть працювати довше – 20-30 хвилин. Мета застосування інструменту, яка встановлена потенційним власником, прямо впливає на вибір типу та потужності:

  • для нечастого домашнього застосування достатньо прямого перфоратора, навіть із живленням від акумулятора;
  • частота ударів прямо впливає на ефективність і швидкість – якщо потрібно зносити перегородки, краще придбати модель з великою кількістю ударів за хвилину;
  • кількість режимів роботи – існують дво- та трирежимні пристрої (більшості вистачить першого варіанту).

Моделі з горизонтальним розташуванням двигуна важать у межах 8 кг, з вертикальним – важче через особливості двигуна. При потребі працювати в місцях із утрудненим доступом, свердлити під кутом краще віддати перевагу прямому перфоратору. Його легше тримати в руках, особливо за великої потужності.

Застосування бочкових перфораторів

Сильні сторони та недоліки двох типів інструментів

При виборі електроінструменту та визначенні, який перфоратор кращий (прямий або бочковий), ознайомтеся з перевагами та обмеженнями обох типів обладнання. Переваги прямих перфораторів:

  • Наявність електронного налаштування оборотів. Виконується оптимізація навантаження на двигун залежно від матеріалу, з яким ведуться роботи, оснащення.
  • Найкраща форма крильчатки. Велика інтенсивність повітряного потоку, за рахунок якого покращується охолодження двигуна.
  • Більший робочий ресурс електродвигуна. Термін ефективної роботи збільшений завдяки застосуванню додаткового просочення електротехнічним лаком. Абразивне зношування також знижено – присутні ущільнення, що гарантують захист від осідання пилу із зовнішнього середовища.
  • Оперативна заміна патрона. Зміна може виконуватися між SDS+ та швидкозатискним кулачковим патроном.
  • Невелика вага конструкції. Оптимальний варіант для новачків, які раніше не працювали з електроінструментом.
  • Здатність працювати де завгодно. Подовжена форма, простота управління гарантують виконання робіт у щілинах, отворах, де бочкова модель просто не може використовуватись.
  • Менша вартість. Найкращий варіант для тих, кому не потрібно часто свердлити, пробивати отвори.
  • Обслуговування пристрою також значно дешевше.

Головна проблема прямого перфоратора полягає в низькій витривалості інструменту. Його вистачає на менші часові проміжки. Через це потрібно частіше зупинятися для того, щоб техніка охолонула. При роботі вдома чи в офісі це не стане проблемою у більшості ситуацій. За потреби працювати довше доступні напівпрофесійні та професійні моделі обладнання. Бочкові перфоратори мають свої переваги:

  • Патрон захищений від пилу. Якість захисту помітно вища, завдяки чому зношується оснащення значно довше.
  • Охолодження електромотора із застосуванням покращених лопатей. Так обдув двигуна суттєвіше, а перерви між сеансами менше.
  • Набагато більша ударна сила. Потужності бочкового електроінструменту вистачає для зносу перегородок, розборки стін, демонтажу інших конструкцій.
  • Можливість застосування в якості міксера. За наявності відповідних вінчиків бочковий перфоратор може розмішувати бетонні, клейові суміші.
  • Більший діаметр отворів. Інструменти розраховані на більший діаметр свердла, за рахунок чого на стінах та стелі можна виконувати монтаж додаткових конструкцій швидше.

Основне обмеження перфоратора з вертикальним розташуванням двигуна – вага пристрою. Непідготовленій людині буде вкрай некомфортно з нею працювати. У домашніх умовах він буде ефективним, але потужності буде надто багато, що помітно за більшим рівнем вібрацій. Частина вібрацій поглинається прогумованими рукоятками, але для ефективної роботи рекомендується носити щільні рукавички.

Бочковий чи прямий перфоратори

Який електроінструмент краще придбати: бочковий або прямий

Знаючи найважливіші відмінності між інструментами, можна дати відповідь на питання, який перфоратор краще для дому, роботи або майстерні: бочкової чи прямої. Відповідь залежить від умов експлуатації, поставлених цілей:

  • Якщо потрібно працювати вдома, рекомендується прямий перфоратор. Його потужності достатньо для абсолютної більшості завдань. Весь потенціал бочкової моделі просто не буде задіяний.
  • Плануючи капітальний ремонт у приміщенні (незалежно від призначення), варто подумати про купівлю бочкового перфоратора. Вам, напевно, буде потрібна велика ударна потужність, яка буде корисною при знесення перегородок, демонтажних робіт.
  • Для роботи на різних об'єктах (виконання замовлень на ремонт) вибирайте електроінструмент відповідного класу. Вибір між прямим та бочковим слід робити, виходячи з діаметра просвердлених отворів. Для менших підійде прямий, для більших – бочковий.

В інтернет-магазині «Цифра» клієнт зможе придбати електроінструмент за вигідною ціною. Вивчайте характеристики та вибирайте необхідний вам перфоратор. Якщо параметри та ціна пристрою підходять, оформлюйте замовлення за телефоном чи прямо на сайті Y.UA. Оплачуйте товар готівкою, карткою, шляхом безготівкового розрахунку. Доставляються електричні інструменти до Києва, Одеси, Львова, Івано-Франківська, інших міст України.

09 November 2023
20 минут на прочтение