Не вмикається ноутбук: що робити

Поломка ноутбука завжди трапляється в найбільш невдалий момент. Існує велика кількість ситуацій, через які може статися поломка. У цій статті ми розберемо найпоширеніші причини, чому не включається ноутбук і що робити. Ви будете здивовані, але більшість проблем можна вирішити самостійно, не звертаючись за допомогою до приватних майстрів або сервісних центрів.

Чорний екран ноутбука – відсутність ініціалізації

Ноутбук не вмикається – чорний екран. Така проблема вважається однією з найпоширеніших. Не поспішайте панікувати, а спокійно та розмірено розберіться з ситуацією. Як виглядає проблема?

Зовсім не вмикається ноутбук? Чи все-таки гаджет вмикається, але екран залишається чорним? Визначити увімкнення пристрою можна по інтенсивній роботі кулера та миготливих лампочках біля клавіш NumLock та CapsLock. Лампочки можуть спалахувати і вимикатися, а ось система охолодження стабільно працює на максимальних обертах, однак екран не запускається і продовжує залишатися темним.

Чорний екран ноутбука

Причини такої поведінки портативного комп'ютера можуть бути наступними:

  1. Несправність процесора або пам'яті. Також можливий поганий коннект в центральному обробному пристрої або модулях пам'яті, відсутність напруги живлення, від'єднання від роз'ємів. Вирішити цю проблему складно, але цілком можливо. На даному етапі необхідно частково або повністю розібрати лептоп і виконати діагностику напруги живлення, акуратно перепідключити або замінити ці елементи. Працювати потрібно максимально обережно та уважно, щоб не пошкодити шлейфи, контакти роз'ємів та інші елементи на материнській платі.
  2. Бита BIOS-прошивка. Налагодити роботу гаджета допоможе лише перепрошивка BIOS за допомогою застосування спеціального crisis-диску. За відсутності такого диску процес відновлення пристрою буде дещо складнішим, оскільки знадобиться повне розбирання, випаювання та заміна елементів та мікросхем BIOS. Перепрошивка через програматор.
  3. Неробочий відеочіп або північний міст. Для усунення такої проблеми потрібно повне розбирання пристрою, діагностика напруги, заміна мікросхем, що вийшли з ладу, генерація тактових частот. Тут, задля справедливості, зазначимо, що без допомоги фахівця з ремонту комп'ютерної техніки не обійтися.

Ноутбук вмикається, але не завантажується Windows

Ноутбук включається, але не завантажується Windows – чергова і, на жаль, поширена проблема, вирішити яку можна спробувати самостійно.

Отже, якщо не вмикається екран ноутбука, а на чорному фоні відображаються різні помилки, насамперед варто розібратися з підключеними периферійними пристроями. Мало хто знає, що якщо не працює ноутбук, то причина може бути в банальній несправності мікрофона, камери, картрідера, USB-накопичувача, принтера та інших підключених аксесуарів. Вирішити проблему досить просто – відключіть додатковий пристрій та перезавантажте лептоп.

Не завантажується Windows

Якщо ситуація з вимкненням/підключенням допоміжних гаджетів не вирішила проблему запуску операційної системи, перевірте статус завантажувального диска. Простіше кажучи, у BIOS міг статися збій виставлених налаштувань завантаження операційної системи.

Для усунення проблеми рекомендовано виконати наступний алгоритм дій:

  1. Перезавантажте ноутбук.
  2. Під час запуску продовжуйте активно натискати кнопку входу в BIOS до відображення меню налаштувань. Визначити відповідну клавішу можна в нижній частині екрану під час увімкнення пристрою: F8, F2, Delete або інша.
  3. У меню параметрів перейдіть до розділу «Завантаження» (Boot). Перевірте, чи на першому місці в списку завантажень встановлено диск із системними файлами Windows. Якщо потрібно, перемістіть файл вгору.
  4. Після завершення процесу натисніть кнопку «Зберегти та вийти» (Save and Exit).
  5. Повторно перезавантажте портативний комп'ютер.

Що робити, якщо ноутбук не вмикається і після проведених вище заходів? На цьому етапі допоможе лише скидання налаштувань BIOS.

Ноутбук перезавантажується під час увімкнення

Якщо комп'ютер перезавантажується при включенні, можливий варіант, що операційній системі заважають встановлені антивірусні та інші програми, помилки драйверів, відсутність або некоректні оновлення.

Щоб розібратися з проблемою, слід запустити ноутбук у безпечному режимі, що дозволить активувати виключно базові складові операційної системи. Так, для апаратів з ОС Windows 8 та 10 потрібно виконати вимкнення через кнопку живлення і наступне включення через кілька секунд. Повторювати процедуру потрібно до появи на екрані додаткових варіантів завантаження.

Потім слід пройти шлях: Пошук та усунення несправностей — Додаткові параметри — Параметри завантаження — Перезавантаження — Безпечний режим. Лептопи з Windows 7 простіше перевести в безпечний режим, оскільки потрібно кілька разів перезавантажити гаджет і при запуску постійно натискати кнопку F8 або комбінацію Fn + F8.

Коли гаджет перейде у безпечний режим, систему можна очистити від зайвих драйверів, антивірусників та інших програм. Зроблені маніпуляції не допомагають? Можливо, пошкоджено системні файли операційної системи. Якщо погас екран ноутбука і не включається, причина, найімовірніше, в самій операційній системі.

«Екран смерті» при включенні ноутбука

Що таке «екран смерті» або STOP-помилка? Так називають синій екран Blue Screen of Death, Blue Screen of Doom (BSoD), що виникає у комп'ютерів та ноутбуків, які працюють на базі операційної системи Windows. Екран містить інформацію про помилку. Після стаціонарний або портативний комп'ютер може перезавантажитися та запуститися. Але нерідкі випадки, коли після відображення «екрану смерті» ноутбук не перезавантажується і не вмикається.

Екран смерті ноутбука

Спочатку розберемося з причинами появи «екрану смерті»:

  1. Несправності встановлених драйверів — найпоширеніша причина появи синього екрану.
  2. Некоректна робота встановлених програм, зокрема фаєрволів та антивірусів.
  3. Порушення роботи вбудованих компонентів: браковані планки оперативної пам'яті, проблеми з материнською платою, жорстким диском.
  4. Несправності роботи системи при сильному нагріванні матиці, оперативної пам'яті, відеокарти та інших компонентів «начинки» ноутбука.

Виявити причину BSoD-екрану можна шляхом пошуку коду помилки, вказаному у вигляді шістнадцяткового набору символів. Переглянути код можна безпосередньо на блакитному екрані біля напису Technical Information. Шістнадцятковий набір символів досить пробити через будь-який пошуковик, щоб визначити причину STOP-помилки та методи її усунення.

Наведемо найпопулярніші та одночасно дієві методи усунення «екрану смерті»:

  1. Встановіть оновлення, вказані в розділі налаштувань Windows Update.
  2. Проскануйте антивірусними програмами систему ноутбука.
  3. За потреби оновіть встановлені драйвери.
  4. Переконайтеся в правильному нагріванні відеокарти та процесора.
  5. За допомогою спеціальних програм проскануйте роботу ОЗП та вінчестера.
  6. Скиньте BIOS-налаштування та відновіть Windows до стану останнього збереження.

Якщо наведені вище заходи вжито, але ноутбук не вмикається або «екран смерті» продовжує з'являтися, єдиним правильним рішенням залишається перевстановлення операційної системи Windows.

Проблеми з роботою та розпізнаванням жорсткого диска

  1. Також часто трапляються проблеми, коли ноутбук не бачить жорсткий диск HDD. Але, як кажуть фахівці сервісних центрів, така проблема нерідко виникає через фізичне пошкодження вінчестера, що може спровокувати падіння пристрою. Навіть падіння з незначної висоти може призвести до поломки жорсткого диска, при цьому клавіатура, екран і навіть материнка залишаються цілими та справними. Складнощі з розпізнаванням жорсткого диска можливі в результаті сильних вібрацій, наприклад, після поїздки трамваєм або електричкою.
  2. Друга причина проблем із роботою та розпізнаванням жорсткого диска – перегрів ноутбука. Часто перекриття каналів для охолодження спричинене неправильною експлуатацією гаджета. Наприклад, робота з ноутом на дивані або будь-якій іншій м'якій поверхні. Також причиною перегріву апаратної частини може стати скупчення пилу та дрібного сміття всередині. Для усунення такої проблеми потрібно розібрати корпус пристрою та почистити внутрішні компоненти.
  3. Ноутбук може не бачити вінчестер через несправність налаштувань. Наприклад, така проблема можлива через некоректне завершення роботи пристрою при раптовому відключенні електроенергії. Різке відключення електрики може спровокувати збій налаштувань як ОС, так і BIOS. Виправити ситуацію допоможе скидання налаштувань BIOS. За результатами виконання цих дій необхідно перезапустити портативний комп'ютер. Якщо суть проблеми полягала в BIOS, то гаджет почне завантажуватись, з'явиться жорсткий диск, запуститься операційна система. В іншому випадку не обійтися без перевстановлення операційної системи.
  4. Більш серйозною ситуацією вважається зникнення вінчестера із системи ноута при проблемах з материнкою: замикання чи підгорання контактів, несправності контролерів, проблеми з північним або південним мостом. Виявити несправності можна лише шляхом аналізу портативного комп'ютера та ретельного огляду материнської плати — але ці дії краще довірити професіоналам.

Проблеми з жорстким диском

Проблеми з вбудованим акумулятором

Блимає індикатор батареї на ноутбуці і не вмикається, лептоп не заряджається до 100% або не бачить блок живлення – як виявилося, проблеми із зарядкою акумулятора не така вже й рідкість. Найцікавіше, що подібні негаразди можливі як із вживаною, так і новою технікою.

Батарея не заряджається, але блок живлення підключено

Часто на екрані відображається напис «Заряджання не виконується» або схожий залежно від пристрою та попередньо встановленої операційної системи. Вирішити ситуацію можна шляхом скидання налаштувань BIOS до заводських:

  1. Вимкніть портативний комп'ютер, вимкніть зарядний пристрій та вийміть акумулятор.
  2. Натисніть і утримуйте кнопку гаджета протягом однієї хвилини. Підключіть ноут без батареї до електромережі.
  3. Натисніть кнопку живлення. Увійдіть у систему BIOS.
  4. Виконайте скидання налаштувань до заводських. Збережіть зміни. Вимкніть пристрій.
  5. Вимкніть заряджання від ноута. Вставте акумулятор. Запустіть підзарядку.

Фахівці стверджують, що подібний алгоритм дій допоможе усунути проблему у 70% випадків.

Не заряджається новий акумулятор

Щоб усунути проблему, необхідно вимкнути ноутбук та зарядний пристрій, вийняти батарею. Потім слід секунд на 20–30 затиснути кнопку живлення. Після акумулятор можна поставити на місце і запустити гаджет.

Якщо виконані дії не допомогли виправити ситуацію, то, найімовірніше, задіяний акумулятор не сумісний з ноутбуком. Часто така проблема виникає при заміні оригінальної батареї на аналог стороннього виробника. Якщо окремо купуєте акумулятор до ноутбука, то застосуйте метод підбору по бренду/моделі/серії.

Батарея ноутбука не заряджається

Після перегріву не заряджається акумулятор

Непоодинокі випадки, коли перегрів ноутбука призводить до виникнення проблем із зарядкою. Щоб виключити подібну ситуацію, необхідно час від часу проводити чищення пристрою від дрібного сміття і пилу, що накопичилися. Також не зайвими будуть процедури оновлення термопасти.

Якщо перегрів гаджета відбувається влітку через підвищену температуру повітря, то оптимальним рішенням стане покупка спеціальної підставки з додатковою системою охолодження.

Батарея не заряджається на 100%

Звернули увагу, що акумулятор не заряджається на 100%? У такому разі спробуйте змінити режим «Економія заряду» на «Продуктивний». Деякі компанії пропонують режими «Повний заряд» і «Захист АКБ», перемикання між якими допоможе позбавитися проблеми, що виникла. Також неповна зарядка можлива завдяки активній фазі програми контролю батареї. Відключіть або навіть видаліть утиліту – ноутбук заряджатиметься на всі 100%.

Не працює батарея ноутбука при вимкненій зарядці

Ноутбук не розпізнає батарею та вимикається, як тільки відключається блок живлення від мережі? Ця проблема пов'язана з несправністю акумулятора. Безперечно, варто спробувати виправити ситуацію шляхом скидання налаштувань BIOS до заводських — алгоритм дій описаний вище. Але найімовірніше, що батарея просто вичерпала свій ресурс. Тут допоможе лише заміна несправного АКБ на новий.

Профілактика роботи ноутбука: корисні поради та рекомендації

Часто попередити проблеми з роботою ноутбука значно простіше, ніж потім виявити та усунути несправності. Наведемо кілька корисних профілактичних заходів, виконання яких допомагає підтримувати працездатність пристрою:

  • регулярне чищення корпусу, апаратної частини та системи вентиляції від скупчення пилу та дрібних забруднень;
  • своєчасна заміна термопасти на відеокарті та центральному обробному пристрої;
  • змащування спеціальними засобами складових вентилятора системи охолодження;
  • чищення кешу, реєстру операційної системи від можливих помилок, видалення тимчасових файлів;
  • встановлення та оновлення драйверів, а також останніх оновлень ОС;
  • перевірка працездатності пристрою антивірусними програмами, подальше очищення ОС.

Перераховані вище профілактичні методи захищають ноутбук від поломок, а також забезпечують стабільність роботи та збереження даних. Не вмикається ноутбук, не завантажується операційна система, не підключається зарядка – подібні проблеми будуть виключені.

Тепер ви знаєте, що робити, якщо не вмикається ноутбук або виникають інші проблеми. Підписуйтесь на наші новини, щоб відстежувати корисні поради та рекомендації фахівців.

13 December 2022
17 минут на прочтение