Оперативна пам'ять, вона ж оперативний запам'ятовуючий пристрій (ОЗП) – це один із головних компонентів будь-якої комп'ютерної техніки: від телефонів до ПК. Вона необхідна для тимчасового зберігання даних під час передачі їх процесору. Тобто зберігання інформації безпосередньо в момент роботи програми. Вона підключається до материнської плати, отже без оперативної пам'яті пристрій просто не працюватиме. Щоб техніка працювала коректно, потрібно знати, як підібрати оперативну пам'ять правильно.
Щоб зрозуміти, як вибрати оперативну пам'ять, потрібно спочатку розібратися з основними характеристиками цього компонента. Орієнтуючись у них, буде зовсім не складно знайти потрібну пам'ять для комп'ютера або ноутбука.
Насамперед, варто звернути увагу на наступні характеристики:
Ці параметри лише здавалося б незрозумілими. Наприклад, форм-фактор відповідної оперативної пам'яті в переважній більшості випадків повністю збігається з необхідними параметрами і підбирати «вручну» не доведеться.
Не менш потрібними параметрами, що пояснюють, як підібрати оперативну пам'ять до ПК чи ноутбука, є пропускна спроможність та таймінг.
Пропускна спроможність – показник комплексний. Він обчислюється шляхом множення тактової частоти на частоту системної шини. Ця характеристика маркується на «плашці» і самостійно вираховувати нічого не потрібно. Наприклад, у PC4-12800 пропускна спроможність – це цифри 12800. Певному чіпу відповідає конкретний модуль.
Таймінг – це затримка між надходженням інформації та початком її зчитування. Затримки вимірюються в наносекундах та кількості тактів. Це дуже малі числа у звичайному розумінні людини, але вони здатні значно впливати на якість роботи всього пристрою. На модулі таймінг маркується декількома цифрами через дефіс у спеціальній послідовності CL-RCD-RP-RAS, де:
Запитуючи, як підібрати таймінги оперативної пам'яті, варто звертати особливу увагу на ці показники при встановленні кількох плашок ОЗП. Вони мають бути ідентичними чи максимально збігатися. Інакше запустити оперативну пам'ять у двоканальному режимі не вийде.
У разі встановлення планок комп'ютер самостійно виставляє оптимальне значення таймінгів для кращої продуктивності. Змінити їх вручну можна в БІОСі. Але робити це рекомендується лише професіоналам. Якщо ви не знаєте, які налаштування кращі, не варто нічого змінювати.
Не можна просто взяти і вставити будь-яку планку оперативної пам'яті в ноутбук або комп'ютер. Щоб зрозуміти, як правильно підібрати оперативну пам'ять, необхідно зробити наступні кроки:
Там буде вказано максимальний обсяг оперативної пам'яті, який можна встановлювати в техніку. Це загальний обсяг всіх доступних слотів. Наприклад, при максимумі 16 Гб і двох слотах можна відразу поставити або один модуль на 16 Гб відразу, або два по 8 Гб і менше.
Не варто встановлювати ОЗП «на око». Якщо ви розширюєте наявну пам'ять, переконайтеся, що специфікації планок повністю збігаються. Модулі повинні синхронізуватися, а при різних параметрах цього не вийде, і ви просто втратите в продуктивності.
Перевірка сумісності оперативної пам'яті з процесором така ж, як і з материнкою. Знаходьте модель, повіряєте специфікацію на сайті виробника. Там буде вказано і відповідний тип, і тактова частота, і максимальний обсяг.
Іноді показники пам'яті між цими двома компонентами відрізняються. Це нерідке явище, оскільки плати, що підходять під певні процесори, підтримують тільки один тип пам'яті. У такому разі слід надати перевагу характеристикам, зазначеним у материнської плати.
Сумісність усіх складових техніки забезпечує кращу продуктивність та ефективну роботу. Правильно складені один з одним елементи системи підтримують та доповнюють функціонування один одного.
Відповідь на питання, як підібрати оперативну пам'ять для ноутбука та ПК, поетапно виглядає наступним чином
Якщо ви не впевнені, що підбираєте відповідний модуль, краще звернутися до фахівця за консультацією. Взяти додаткову планку пам'яті, ідентичну тій, яка є – нескладно. Але вибирати ОЗУ з нуля важко. На щастя, всі важливі параметри вказані в характеристиках компонентів, тому можна нікуди не поспішати і підійти до справи максимально відповідально.
Також важливо бути впевненим у виробнику. Дешеві «ноунейми» можуть виглядати привабливо. Але найчастіше – це низькоякісні складові, які, у кращому разі, швидко вийдуть із ладу. Краще звертатися до відомих виробників, які вже не перший рік відомі на ринку та надають гарантію на свою продукцію.
Варто знати, як вибрати оперативну пам'ять для ноутбука або комп'ютера в залежності від сфери їх використання. Залежно від показників змінюється вартість цього компонента, особливо це стосується обсягу. Обсяг оперативної пам'яті – перше і найголовніше, на що покупець звертає увагу. Адже спочатку потрібно виділити підходящі «масштаби», а вже з них вибирати те, що підійде під машину.
Для роботи з пакетом офісних програм і найпростіших завдань не потрібні великі потужності. Для ПК та ноутів для серфінгу в інтернеті та виконання елементарних завдань вистачить обсягу ОЗП від 4 до 8 Гб. Як правило, це бюджетні пристрої.
Набагато більш універсальними є агрегати з 8-16 Гб оперативної пам'яті. Її вистачить для запуску великого переліку програм, зокрема досить ресурсомістких. Такі апарати зазвичай без проблем справляються з багатьма іграми (як невибагливими, так і сучасними).
Для геймерів та складних професійних програм варто розглядати об'єм від 16 Гб та вище. Це недешеве придбання, але в ряді завдань необхідне. До того ж у професійній діяльності такий внесок у «робочий інструмент» окупається.
Для ноутбуків універсальним об'ємом також вважається 8-16 Гб. Чим сильні планується навантаження, тим більше знадобиться оперативної пам'яті. Варто враховувати, що варіантів модифікувати ПК частіше набагато більше, ніж ноутбук.