Частота оновлення екрану показує, як часто змінюється зображення на дисплеї. Навіть коли нам здається, що зображення статичне і не рухається, «інформація» переміщається весь час. Але картинка оновлюється так швидко, що неозброєним оком цього не помітно. Чим вище частота оновлення, тим плавнішою буде картинка при скролінгу в меню та в динамічних моментах.
Цей параметр показує, як часто змінюється зображення на екрані. І чим він більший – тим краще виглядають рухливі сцени. У телефоні різницю в частоті оновлення помітно навіть на моменті прокручування. При низькому показнику картинка підгальмовуватиме і відставатиме від руху пальцем.
Для моніторів і телевізорів (а ТБ часто використовують в якості моніторів), розгортка екрану важлива в динамічних сценах у фільмах або іграх. Рухи будуть виглядати більш плавно та чітко, з меншою кількістю недоречного розмиття.
Що означає частота оновлення екрану телевізора – розібралися. Тепер слід розглянути різні варіанти цього параметра. Зараз на ринку представлені моделі від 50 до 600 Герц і більше, які відрізняються наступними характеристиками:
Більшість фільмів знімаються із частотою не більше 60 кадрів за секунду. Тому якщо плануєте використовувати телевізор лише для перегляду кіно, цього, як правило, буде достатньо.
Те, що фільми знімаються на частоті 24, 30, 60 кадрів на секунду, зовсім не означає, що цим потрібно обмежуватися. Насправді на великих екранах високої якості 60 fps буде недостатньо. Ви помічатимете кадри, що випали, і легкі підгальмовування в динамічних сценах. Частота оновлення екрану телевізора в 120 Герц зробить картинку більш плавною, чіткою та деталізованою замість розмитих кадрів.
Також вища розгортка знадобиться, якщо використовуєте телевізор в якості ігрового монітора. Тут вже 60 fps не обійтися, особливо в екшн-іграх із гарною динамікою. У такому разі 120 Гц і вище будуть дуже доречними.
Тож діапазон 60–120 Гц – універсальний для кожного користувача у різних ситуаціях. Вибирати «більше» або «менше» варто виключно виходячи з особистих потреб та способу застосування телевізора.
Крім безпосередньо частоти оновлення екрану, на якість зображення впливає ряд інших параметрів, серед яких варто виділити наступні:
Розмір дисплея сильно впливає на якість зображення. Чим габаритніший екран, тим більше недоліків буде помітно, якщо інші параметри «не дотягують». І навіть правильне розташування телевізора у приміщенні помітно впливає на сприйняття картинки.
Роздільна здатність – це кількість окремих пікселів (точок) на дисплеї по горизонталі та вертикалі. Зазвичай, що більше діагональ, то вище роздільна здатність, але є певні рамки співвідношення цих параметрів. І краще вибирати монітори з великою роздільною здатністю за інших рівних характеристик. Слід виділити наступні «класи» роздільної здатності:
Матриці екрану мають різну структуру та спосіб передачі зображення. Що таке частота оновлення екрану – ми вже розібралися. А ось яку матрицю варто вибрати, розглянемо прямо зараз. Зазвичай використовується кілька типів, а решта є лише варіаціями з деякими поліпшеннями чи «фішками» виробників. Основні види матриць отримали такі переваги та недоліки:
Найпоширеніші та універсальні у співвідношенні вартості та якості – LED-монітори. Але поступово все більшої популярності набирають і більш досконалі моделі. До того ж частота оновлення екрану телевізора такого типу, як правило, вища.
Виділити універсальну або однозначно виграшну діагональ екрану телевізора не можна. Вибирати потрібно виходячи з відстані до глядача, яка передбачена в кімнаті. Але потрібно враховувати, що чим більший дисплей, тим вище має бути роздільна здатність і частота оновлення. Інакше картинка буде зернистою та нечіткою, а очі почнуть втомлюватися. Але при цьому більша роздільна здатність дозволяє ставити телевізор ближче, оскільки зображення без проблем читатиметься. Наприклад, екран з діагоналлю 37 дюймів і роздільною здатністю HD варто розташовувати приблизно на відстані 2,2 м, а з роздільною здатністю Full HD – 1,5 м. Так, навіть великі телевізори можна розміщувати відносно близько до глядачів, якщо їх якість, роздільна здатність та розгортка відповідають такому розташуванню.
Рекомендовані відстані для різних розмірів телевізорів з урахуванням роздільної здатності будуть наступними:
Іноді у користувачів виникає питання, як визначити частоту оновлення екрану телевізора, який у них є. Як правило, такі параметри вказані у специфікаціях в інструкції з експлуатації. Або можна зайти на сайт виробника, знайти потрібну модель і подивитися специфікацію там.
Інший спосіб – зайти в головне меню телевізора, знайти розділ «Налаштування», в якому буде вказано скільки максимум Герц видає конкретна модель.